Ikony slovenského umenia: Naši maliari
Slovensko sa môže pýšiť niekoľkými umelcami, ktorí svoju vášeň a kreativitu vkladali do poézie, sochárstva, architektúry alebo maľby. Niektorí slovenskí maliari sa dokonca stali ikonami nielen v domácej, ale i vo svetovej histórii umenia. Naša krajina je domovom mnohých významných maliarov a troch z nich vám predstavíme.
Martin Benka (* 21. september 1888, † 28. jún 1971)
Svoj život zasvätil umeniu. Vynikal v hre na husliach, no miloval aj výtvarné umenie, ktoré rozvíjal pod dohľadom Aloisa Kalvodu. Svoje maliarstvo zdokonaľoval i na umeleckých zahraničných cestách, ktoré absolvoval počas štúdia. Bol zakladateľom slovenskej výtvarnej moderny.Aj jeho maľby boli úzko späté so Slovenskom – vyobrazoval na nich slovenský vidiek na začiatku 20. storočia, ľudí v tradičnom odeve či polia a hory. Jeho štýl bol jedinečný. Popri ťahoch impresionizmu používal aj prvky tradičného slovenského maliarstva a kubizmu.
Inšpiráciu čerpal od ľudí, ktorých stretával pod svojimi milovanými horami. Popri maľbe sa venovalaj úžitkovej grafike – známkam, diplomom, knižnej ilustrácii a plagátom.
Okrem toho, že získal niekoľko ocenení, v roku 1948 sa stal laureátom štátnej ceny.
Miloš Alexander Bazovský (* 11. január 1899, † 15. december 1968)
Zakladateľ slovenskej vizuálnej balady Miloš Alexander Bazovský študoval v Prahe a vo Viedni. Dôkazom o jeho talente je aj to, že vystavoval v Helsinkách, Benátkach alebo v ďalekom São Paule. Vo svojej tvorbe presadzoval intímnosť, baladickosť a neskôr dramatickosť s hranatejšími tvarmi.Charakteristickými prvkami jeho obrazov boli smútok a melanchólia, ktoré vkladal do vidieckeho prostredia. Postupom času vyobrazoval mestá. Jeho tvorba sa rokmi vyvíjala, a tak nezostal iba pri maľovaní krajiniek.
Albín Brunovský (* 25. december 1935, † 20. január 1997)
Slovenský maliar, ilustrátor a grafik povojnového obdobia Albín Brunovský bol jedným z najvýznamnejších predstaviteľov imaginatívneho realizmu. Jeho maľby boli akousi spleťou fantastickosti a stvárnenia prírody či človeka. Z obrazov, ktoré namaľoval, cítiť jeho spojenie s domovinou. Dôkazom toho sú hlavne jeho obrazy, na ktorých je vyobrazené Záhorie.Vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, kde napokon aj pracoval ako učiteľ knižnej tvorby. Rád experimentoval a skúšal rôzne techniky – či už upravovanie fotografií, alebo drevorezbu a linoryt. Jeho diela sa nachádzajú napríklad v hale Národnej rady Slovenskej republiky. Zaujímavosťou je, že vytvoril dizajn poslednej série československých bankoviek.
Vďaka svojmu talentu získal niekoľko vyznamenaní. Ocenili ho napríklad vo Francúzsku, Švajčiarsku, v Rakúsku, Poľsku, Taliansku, USA či Nemecku. V roku 1985 mu bol dokonca udelený i titul národného umelca.
Počas socializmu sa jeho obrazy nestretli s pochopením, a keďže odmietal prijať metódu socialistického realizmu, nemohol viac svoje obrazy vystavovať na verejnosti, čo sa našťastie po 60. rokoch 20. storočia zmenilo.
Slovensko je plné talentovaných umelcov tvoriacich unikátne diela, vďaka ktorým máme možnosť spoznať nielen postoje či nálady autorov, ale i našu históriu. Dielami slovenských maliarov sa môžete kochať v rôznych galériách na Slovensku, napríklad v Slovenskej národnej galérii, v galérii Nedbalka alebo v Galérii Miloša Alexandra Bazovského.