Journaling: 6 metód na vyskúšanie
Ľudová múdrosť hovorí, že z trápenia sa dá „vypísať“. A písanie našej psyché naozaj prospieva. Niekedy je to však aj o tom, že písanie do nášho života vnesie viac poriadku. Predstavujeme vám šesť metód písania denníka, ktoré sú naozaj účinné, ak potrebujeme pokryť rôzne potreby.
Terapia písaním: Šesť rôznych metód journalingu
1. Klasický denník
Ako funguje klasický denník?
Zážitky, úvahy, obavy, radosti, sny: Denník znesie naozaj všetko! Každý zápis do denníka sa začína aktuálnym dátumom – takže myšlienky a pocity možno vždy zoradiť chronologicky. Zhruba 60 dní trvá, kým sa písanie do denníka vyvinie do rutiny, preto je na začiatku dôležité vedome si vymedziť čas na písanie. Podľa toho, aký je kto typ človeka, môže sa písaniu denníka venovať v rôznych časoch – napríklad ráno popri raňajkách alebo večer pred spaním.
Čo potrebujeme na písanie si klasického denníka?
Výberu denníka je vhodné venovať viac času. Dôležitý je linajkový papier, kvalitná väzbu, ktorá sa nerozpadne už po niekoľkých mesiacoch a pero, ktoré sa nerozmazáva ani vtedy, ak píšeme rýchlo.
Aké sú výhody klasického denníka?
Pri písaní denníka sa zaoberáme všetkými úrovňami pocitov a skúseností. Týmto spôsobom sa potom upriamuje pozornosť práve na vlastné ja. Odrazu sa vynoria vzorce správania, ktoré sme si predtým neuvedomovali. Podľa viacerých štúdií stimuluje aj schopnosť sústrediť sa.
2. Bullet Journaling
Ako funguje Bullet Journaling?
Cieľom tejto metódy je vytvoriť si rutinu, ktorá vedie k vedomejšiemu prežívaniu bežného dňa. Je len na samotnej pisateľke, či sa zameria na úlohy, ciele, vlastné emócie alebo na ťažiskové body jednotlivých tém (napr. kreatívne projekty alebo fitness). Layout obvykle začína kalendárom. Na každý mesiac si možno zriadiť aj mesačný kalendár, v ktorom sa dá potom ísť do každého týždňa či dňa podrobne. Mnoho inšpiratívnych nápadov na dizajn denníka sa dá nájsť na Instagrame a Pintereste.
Čo potrebujeme pri metóde Bullet Journaling?
Na písanie bullet denníka je ideálny denník, resp. kniha s už obodkovanými stranami z kvalitného papiera, na ktorom sa nepretláčajú perá. Takto má človek väčšiu voľnosť pri rozvrhovaní textu a nie je viazaný riadkami. Inak ale postačí pravítko, ceruzka a guma, čierna fixka a nejaké zvýrazňovače, farebné perá či fixky.
Čo nám Bullet Journaling prináša?
Bullet journaling môže vniesť prehľad do chaosu vlastných myšlienok a schôdzok, môže zvýšiť produktivitu a tiež môže uľahčiť určenie osobných cieľov. Táto metóda písania denníka napomáha rozvoju užitočných rutín a návykov. Mnoho ľudí ju popisuje ako veľmi meditatívnu.
3. Ranné stránky
Umelkyňa, spisovateľka a filmárka Julia Cameron túto metódu journalingu vyvinula na to, aby u ľudí vykonávajúcich tvorivé profesie (napríklad spisovateľské) naštartovala inšpiráciu. Túto metódu písania podrobne opisuje vo svojej knihe „Umelcova cesta“.
Ako fungujú ranné stránky?
Ako už napovedá samotný názov, ranné stránky sa píšu hneď zrána, môžu byť samozrejme aj fixnou súčasťou rannej rutiny. Ide o to, aby sme hneď zrána napísali na tri až štyri strany formátu A4 všetko, čo nám v tom momente napadne. Táto metóda sa volá „stream of consciousness“. Prúd vedomia sa jednoducho nechá plynúť, nič nefiltrujeme, nič nehodnotíme, len píšeme. Akonáhle ich napíšeme, sme pripravení začať deň a pustiť sa do niečoho kreatívneho, ako napríklad do písania knihy alebo do maľovania obrazu.
Čo na ranné stránky potrebujeme?
Každé ráno tri až štyri strany papiera a dobré pero na písanie. A samozrejme miesto (napríklad nejakú peknú krabičku), kde si ranné stránky skryjeme pred očami zvedavých spolubývajúcich. Samozrejme si možno zaobstarať aj špeciálny denník na ranné stránky.
Čo nám ranné stránky prinesú?
Ak píšeme bez sebakritiky, začne nás pekne unášať flow a dávame šancu novým, tvorivým myšlienkam ešte skôr, ako ich zahodíme. Pri písaní ranných stránok sa odrazu môžu objaviť na papieri aj priority a rôzne nedotknuté témy, ktoré sú pre nás dôležité a nevieme o tom. A možno sa na papieri objavia aj tvorivé nápady, týkajúce sa projektov, ktoré na nás čakajú (tie si potom už len stačí zvýrazniť markerom a preniesť, napríklad, do denníka nápadov).
4. Denník vďačnosti alebo denník šťastia
Na čo je nám denník vďačnosti?
Za čo som práve teraz mimoriadne vďačná? Čo mi dnes padlo mimoriadne vhod? Najlepšie je vyhradiť si na písanie večer, takých 5 – 20 minút na zhodnotenie dňa, šťastných momentov či niečoho, za čo sme naozaj vďační, týmto spôsobom tú vďačnosť aj krásne zhmotníme. Časom sa naša pozornosť bude čoraz viac upriamovať na pozitívne udalosti a z dlhodobého hľadiska to prispeje k pozitívnejšiemu nastaveniu a vo všeobecnosti, k lepšej nálade.
Čo potrebujeme na denník šťastia?
V princípe nám na jeho vedenie postačí pero, papier a pozitívny prístup. Existujú však aj denníky špeciálne predpripravené na tento účel, na zapísanie momentov šťastia v nich nájdeme už predtlačené strany. Päťminútový denník s konkrétnymi otázkami a už navrhnutými témami je skôr vhodný pre začiatočníčky a začiatočníkov. Ale čo ak sa človeku zdá, že má toho až nad hlavu a vôbec nemá čas písať? O to viac dôvodov sadnúť si s perom k denníku.
Aké výhody prináša denník vďačnosti alebo šťastia?
Denník vďačnosti alebo šťastia môže viesť k vyššej miere všímavosti, vďačnosti, uvedomelosti, pokoju a vyrovnanosti. Strávime nad ním každý deň len chvíľku, avšak napriek tomu nám táto forma denníka môže napomôcť k tomu, aby sme žili vedomejšie. Keďže témy sú v denníku už nadhodené, pri písaní sa do popredia dostávajú aj malé, krásne veci a človek sa naučí zaobchádzať uznanlivejšie so samým sebou. Táto metóda písania denníka má vplyv, z dlhodobého hľadiska, na priority, ktoré si človek stanovuje na každý deň.
5. Hypnowriting
Ako funguje hypnowriting?
Pri hypnowritingu ide človek po kontakte so svojím vnútorným poznaním. Metóda, ktorú vyvinula Ursula Neubauer z Viedne, spája to najlepšie zo sveta hypnoterapie a terapie písaním. Na uvedenie do stavu, ktorý jemne pripomína stav tranzu, sa využíva vlastná sila predstavivosti a techniky z terapeutického písania. Toto dokonca niekedy navodí až taký pocit, akoby sa nám ruka kĺzala na papieri úplne sama od seba. Na začiatok sa treba najprv len párkrát zhlboka nadýchnuť a so zavretými očami sa do seba ponoriť. Potom položiť pero na papier, začať písať – a len v tom pokračovať a pokračovať, aby si človek vytvoril akýsi pocit plynutia. Bez ohľadu na to, aké vnútorné obrazy alebo impulzy sa nám vynoria, jednoducho ich len zapíšme bez toho, aby sme ich hodnotili. Nezáleží na tom, čo napíšeme, dôležité je neprestať písať.
Čo potrebujeme na hypnowriting?
Pero, trochu papiera, predstavivosť a trpezlivosť. Tip: v začiatkoch je dobré nastaviť si budík a venovať písaniu celý čas, až kým nezazvoní (zo začiatku postačí 10 minút, neskôr môžeme čas postupne predlžovať). A keď zazvoní budík, ide sa na oddych.
Čo nám hypnowriting prinesie?
V živote sme všetci vystavení stresu, každodenný život nám ho jednoducho stavia do cesty, zažívame situácie, ktoré nás prenasledujú až do noci a niekedy nás dokonca oberajú o spánok. Tranzový stav písania má moc človeka uvoľniť, vytvoriť jasnosť a uľaviť. Myšlienky, poznatky a riešenia problémov, ktoré tam možno boli už dlho, sa zrazu vynárajú s ľahkosťou. Tí z nás, ktorí sa písaniu venujú pravidelne, takýto stav spozorujú vďaka uvoľnenejším dňom a nociam.
6. Scripting
Ako funguje scripting?
Pojem „scripting“ vychádza vlastne z mentálneho tréningu a je známy pod pojmom manifestácia. Jeho podstata spočíva v tom, že prostredníctvom čistej predstavivosti sa možno cítiť rovnako silní, šťastní a rovnako bohatí, akí by sme aj v skutočnosti chceli byť – a aj sa takými prostredníctvom kontinuálnej manifestácie (podobne ako pri „vision board“) stať. Prostredníctvom všímavosti, ktorú venujeme týmto prianiam, nasmerujeme svoje myšlienky tým správnym smerom a tým prispievame k tomu, že sa nakoniec aj stanú skutočnosťou. Znie to príliš ezotericky? Áno, za príliš nadnesené to považujú aj mnohé koučky písania denníkov a všeobecne sa k tejto metóde stavajú s dávkou skepsy, ale z hľadiska kvantovej fyziky majú pozitívne myšlienky určitú vibráciu, ktorá k sebe priťahuje ďalšie pozitívne myšlienky.
Čo potrebujeme na scripting?
Poriadnu dávku fantázie a vieru v energiu zo samotného univerza, ktorá plní želania. Začiatočníci môžu položiť tieto predstavy a ciele na papier a spísať ich ako zoznam želaní. Tí pokročilejší si dokážu myšlienky vizualizovať už aj bez pera a papiera. Prísne vzaté, písací nástroj na to nepotrebujeme. Pre tých neskúsenejších je to však jednoduchšie a práve pero im môže pomôcť pri vizualizácii. Dôležité však je vnímať manifestáciu ako kontinuálny proces, ktorý si vyžaduje prax.
Čo nám scripting prináša?
Aj keby si mal človek zachovať vedomú dávku realizmu: Dať viac priestoru pozitívnym myšlienkami ako tým negatívnym, poznať svoje túžby a nasmerovať svoju energiu na veci, ktoré človeku privádzajú dobrý pocit, nie je nič opovrhnutiahodné, avšak človeka to môže urobiť šťastnejším a spokojnejším.