Kortizol: Ako vplýva stresový hormón na našu psychiku
Telefóny vytrvalo vyzváňajú, mail bliká jeden za druhým, vo vzťahu len hádky... pre našu psychiku a telo je vplyv „moderného“ každodenného života často rovnako hrozivý ako pre našich predkov z doby kamennej nebezpečne sa blížiaci šabľozubý tiger. Aby dlhodobý stres, ktorý prežívame, neviedol ku chronicky vysokej hladine kortizolu, naša odborníčka má pre vás niekoľko rád, ako sa so stresom vysporiadať.
Cornelia Schallhart je psychologička, systémová psychoterapeutka, pracovná psychologička a psychologička zdravia, poradkyňa pre podnikateľskú obec a ekonómka. Pracuje v Telfse a v Lienzi má vlastnú prax ako psychoterapeutka a supervízorka a okrem iného sa špecializuje na tému stres. Pre ACTIVE BEAUTY zodpovedala tie najdôležitejšie otázky týkajúce sa stresového hormónu kortizolu a jeho vplyvu na psychiku. Zároveň nám Cornelia nižšie sprostredkuje konkrétne kroky, ako správne zvládať stres.
1. Pani Schallhart, ako na telo a dušu pôsobí kortizol?
Kortizol je podobne ako adrenalín hormón, ktorý sa prirodzene produkuje v tele a uvoľňuje sa v kôre nadobličiek. Pomáha nám vtedy, ak telo potrebuje energiu, dokáže nám ju totiž dodať. Zmierňuje zápaly a potláča imunitné reakcie. V dávnych dobách ho ľudia potrebovali v situáciách, keď si museli chrániť vlastný život, napríklad pri úteku pred divým zvieraťom. Dnes sú to momenty, keď cítime, že je toho na nás veľa. Ak v každodennom pracovnom živote, počas jazdy alebo v rodine zacítime nebezpečenstvo, náš organizmus uvoľní adrenalín a kortizol, aby sme tieto situácie dokázali zvládnuť. Ťažkosti nastávajú, ak tento stav pretrváva. Takúto reakciu tela nazývame stres a chronický stres môže viesť k rôznym ochoreniam, k depresii, cukrovke typu II. alebo k zhoršeniu pamäťových funkcií. Chronický stres vzniká vtedy, keď stresovú záťaž hodnotíme ako nezvládnuteľnú.
2. Aké psychické a fyzické príznaky možno rozpoznať pri príliš vysokej hladine kortizolu?
Pri krátkodobom strese, teda ak je hladina kortizolu nižšia, sa dokážeme skvele sústrediť. Dokážeme aj oveľa viac vnímať a rýchlo reagovať. Telo je preto pripravené vyraziť do akcie, zvyšuje sa svalové napätie a začneme sa potiť. Energia sa odvádza od iných procesov v tele; trávenie alebo spánok v takomto čase neprichádzajú do úvahy. Aktivuje sa vegetatívny nervový systém, t. j. ochota tela k výkonu, vďaka čomu sme pripravení vyraziť do akcie. Ak stres po krátkom čase opäť opadne, môžeme si túto skúsenosť uložiť, poučiť sa z nej a neskôr sa k nej vrátiť.
Ak prežívame chronický stres, a teda máme trvalo zvýšenú hladinu kortizolu, vnímanie bolesti v našom tele sa znižuje. Kortizol vplýva aj na mozog. Keď je hladina kortizolu vysoká, máme problémy so zapamätaním si vecí, nie sme schopní učiť sa alebo skúšať nové vzorce správania a namiesto toho sa tvrdošijne vraciame k starým vzorcom správania. Výsledkom je, že sme roztržití a nesústredení a máme tendenciu reagovať úzkostlivo.
Platí to rovnako pre ženy a aj mužov, aj keď muži môžu byť v danej situácii odvážnejší, zareagujú okamžite, niečo povedia, čo opäť znižuje ich hladinu stresu. Na druhej strane ženy môžu mať väčšiu tendenciu utiecť, rezignovať alebo sa prispôsobiť.
Tip na čítanie: Tu sa dozviete, ako povedať "nie" a ako na prevenciu proti vyhoreniu.
3. Kortizol je stresový hormón. Aké opatrenia ako psychologička odporúčate, keď je hladina kortizolu príliš vysoká a má už negatívny vplyv na psychiku?
Na vyrovnanie škodlivého účinku kortizolu na psychiku, ale aj na celkové zníženie stresu možno použiť rôzne relaxačné techniky:
- meditáciu
- mindfulness cvičenia
- jogu
- autogénny tréning
Ak je hladina kortizolu príliš vysoká, pomáha aj cvičenie - ideálne na čerstvom vzduchu – skvelé sú tiež spoločenské aktivity a smiech. To, či sa nám situácia zdá náročná, závisí aj od nášho úsudku. Na jednej strane hodnotíme úlohu a na druhej strane naše zdroje, t. j. našu schopnosť tieto výzvy prekonať. Ak úloha presahuje naše (nami hodnotené) zdroje, vedie to k stresu. Ak však svoje zdroje hodnotíme ako vyššie, zostávame pokojní. Preto by bolo dobré lepšie spoznať svoje vlastné sily a dôverovať im.
4. Čo odporúčate, ak je hladina kortizolu príliš nízka?
Jedným z príznakov, že hladina kortizolu je príliš nízka, môže byť práve chronické vyčerpanie. V tomto prípade je nevyhnutné stav konzultovať s lekárom a prediskutovať s ním účinky nízkej hladiny kortizolu na myseľ a telo.
Tip na čítanie: Zistite všetko o tom, ako znížiť hladinu kortizolu prostredníctvom stravy - s množstvom tipov od odborníčky na výživu.