Active Beauty
Päť tipov, ako na minimalizmus: menej vecí a väčší prehľad
Text: , Eva Meschede
čas čítania: min

Ako udržať poriadok

Päť tipov, ako na minimalizmus: menej vecí a väčší prehľad

Priemerná domácnosť v bohatých západných krajinách vlastní približne 10 000 vecí. Či sa na to pozeráme tak či onak, je to veľa, príliš veľa. Mnohí ľudia však túžia žiť minimalisticky. Ale ako začať? A kde? Nemusí to byť hneď veľký projekt typu vypratávanie pivnice. Naše rady vás navedú k prvým možným krokom k minimalizmu - v domácnosti a aj v živote.

Z hľadiska evolučnej biológie sme my ľudia naprogramovaní na „viac“: chceme získavať stále viac a zhromažďovať všetko, čo sa len dá, veď koniec koncov, na tom prežívali naši predkovia. Avšak naše mozgy z doby kamennej zaťažuje moderný svet až príliš: Tovary a služby sú nám k dispozícii kedykoľvek a v prakticky neobmedzenom množstve. V psychológii sa to nazýva „preťaženie rozhodovaním“. Konzum nás v takomto rozsahu totiž nečiní šťastnými - práve naopak. Rozptyľuje nás, stresuje a výsledkom je, že sa cítime vystresovaní. (Čo to s nami robí, sa dozviete v článku „Kortizol: ako vplýva stresový hormón na našu psychiku“).

S minimalizmom za pohodou

Štúdia uverejnená v odbornom časopise Young Consumers ukazuje, že čím menej konzumu, tým viac pohody a menej psychického stresu. Vedci sa odvolávajú na skutočnosť, že menej majetku si vyžaduje aj menej vyvíjaného úsilia na údržbu, organizáciu a ochranu. Okrem toho čoraz viac ľudí v dnešnej dobe trápi aj hľadisko ekologické, chcú jednoducho žiť udržateľnejšie. Ľudia, ktorí menej nakupujú a spotrebúvajú, spotrebúvajú aj menej zdrojov.

Otázka mindsetu: o čom je v skutočnosti minimalizmus

Čo sa väčšina ľudí vybaví, ak počuje slovo minimalizmus? Vypratanie bytu, pivnice, podkrovia. Minimalistický životný štýl však neznamená automaticky zredukovať svoju domácnosť na 100 vecí (ako to urobil bloger Dave Bruno, vyznávač minimalizmu vo svojej „Výzve 100 vecí“) a presťahovať sa do malinkého domčeka. Už aj malé zmeny prinášajú do života viac jednoduchosti a prehľadnosti - a tieto zmeny presahujú čisto materiálnu oblasť. Koniec koncov, každý, kto sa zavŕta do teórie minimalizmu, rýchlo pochopí, že ide o zmenu postoja.
Minimalizmus znamená obmedziť sa na to najdôležitejšie. Nemali by sme to však vnímať ako akési bolestivé zriekanie sa niečoho, ako obeť. Práve naopak: Ak sa vzdáme niečoho, viac si ceníme to, čo si ponecháme. Oslobodzujeme sa od záťaže, aby sme mohli venovať viac času tomu, čo nás teší a čo považujeme za dôležité. Toto uvedomenie môže človeka motivovať k tomu, aby sa niečoho vzdal. Pretože žiaden strach: Nikto sa nemusí rozlúčiť so svojou milovanou zbierkou časopisov, ak práve tá obohacuje jeho život (a nezaťažuje ho).

5 prvých krokov k minimalizmu

1. Nekupovať toľko nového

Ak už máme tých vecí až až, vďaka tomuto tipu možno kvantá postupne zmenšovať akoby zázrakom. Kupovať sa bude jednoducho len to, čo sa musí bezpodmienečne vymeniť. Ako na to? Byť menej online, nesledovať influencerov, deaktivovať vernostné karty a tiež newslettre. Skvelou pomôckou je spísať si zoznam, čo nakúpiť a samozrejme ho následne aj striktne dodržiavať, zabráni sa tak impulzívnym nákupom. Je to akési naordinovanie si spotrebnej diéty, trebárs len na určitý čas a povedať o nej všetkým priateľom - alebo ešte lepšie, prizvať všetkých priateľov na 30-dňovú minimalistickú výzvu. Ďalším mimoriadne účinným tipom ako ušetriť, je aj z času na čas „zabudnúť“ si doma peňaženku.
Stačí sa týchto rád držať a človek čoskoro príde na to, že minimalizmus speje ku kreatívnejšiemu zmýšľaniu. Nový rám na fotky – áno, dá sa kúpiť, avšak možno si ho vyrobiť aj vlastnoručne. Nové ponožky možno objednať a kuriér ich donesie až k dverám, avšak čo keby ich uplietla babka a ocitli by sa pod vianočným stromčekom? Predplatné do posilňovne – záruka krásne vyšportovaného tela, ale nebola by krajšia a lepšia svižná prechádzka, počas ktorej si zacvičíme len s váhou vlastného tela? (Ešte viac inšpirácie nájdete v článku „Príroda namiesto fitka: 5 nápadov na outdoorové športy“).

Zbaviť sa a vypratať: tipy, ako žiť minimalisticky

2. Vypratávať sa dá aj udržateľne

Ak to človek s minimalizmom myslí naozaj vážne, vecí sa zbaviť musí, tomu sa vyhnúť nedá. Jedna cesta je začať pomaly, teda zbavovať sa jedného predmetu po druhom, každý deň počas jedného celého roka. Komu by sa však zažiadalo zaznamenávať minimalistické úspechy rýchlejšie, je dobré pustiť sa do malých, avšak dobre zorganizovaných projektov: stojan na koreniny, zásuvka na perá alebo všetky nákupné tašky rozhádzané po celom dome. Ide sa na radikálne vytrieďovanie: vyhodiť všetky zlomené perá, nabrúsiť tupé ceruzky. Všetky staré balenia korenia putujú do koša, zvyšné sa naplnia do pekných sklenených nádobiek s uvedeným dátumom spotreby. Počet tašiek rôznych veľkostí by mal pritom zostať len prijateľný - a tie je naj umiestniť na strategické miesta (šatník, kabelka, auto), aby boli v prípade potreby okamžite poruke.

Vytrieďovanie samo o sebe často nie je až také ťažké. Oveľa ťažšie je neupadnúť do starých vzorcov a nezačať opäť veci zhromažďovať. V tomto smere je fajn nastaviť si striktné pravidlá: Za každý nový predmet v dome musí jeden von. Narodeninoví hostia už nebudú nosiť darčeky, namiesto darčeka napríklad prinesú zákusok alebo ak trvajú na darčeku, ok, ten môže ale rovno putovať do náruče charitatívnej organizácie. Rovnako užitočné je zbaviť sa zbytočných úložných priestorov. Ak sme poličku vypratali, nemôžeme ju predsa hneď rovno zapratať, je tak?

3. V stravovaní kvalita namiesto kvantity

Menej je viac. Táto pravda platí aj čo sa stravovania týka. Jeme príliš veľké porcie, príliš tučné, príliš sladké a príliš slané, príliš veľa živočíšnych produktov a príliš veľa spracovaných výrobkov. Viac jednoduchosti v kuchyni ulahodí nielen zdraviu, ale aj planéte. Človek hneď samozrejme nemusí prejsť na vegetariánsku alebo vegánsku stravu. Existuje predsa toľko rýchlych jedál, ktoré sa dajú vyčarovať len zo zopár ingrediencií. A aby sme sa na jedlo opäť pozerali vedome a dokázali si ho opäť poriadne vychutnať, tomu môže napomôcť aj pôst.

Tip redakcie: tu nájdete niekoľko rád, ako sa stravovať bez cukru a ako funguje prerušovaný pôst v každodennom živote a bez hladovania.

4. Vyčistiť sa dá aj kalendár

Náš život sa stal veľmi hektickým a rýchlym a všetci pociťujeme v každodennom živote nedostatok času. Pomôže minimalizmus aj v tejto oblasti? Ako? Sústrediť sa len na jednu vec, to nám pomáha byť všímavejšími a spomaliť. Tipy na digitálny detox sú dobrým začiatkom: Odložiť smartfóny, vypnúť internet, zložiť slúchadlá.
S naším životným časom, ktorý je obmedzený, by sme mali dobre hospodáriť. Pracovné alebo súkromné stretnutia, na ktorých sa netreba nevyhnutne zúčastniť a na ktoré sa ani nejak špeciálne netešíme, sa dajú zrušiť. Veď aké oslobodzujúce je nič si neplánovať a byť otvorený spontánnosti. Najlepšie je začať s popoludním alebo víkendom bez záväzkov - a jednoducho len žiť to, čo sa stane. Ak si to môžeme finančne dovoliť, vymeniť vyšší plat za viac dní platenej dovolenky, človek si tak skráti čas strávený v práci a vyhne sa nadčasom.

5. Oslobodiť sa od psychickej záťaže

Žiť minimalistický život znamená aj zbaviť sa negatívnych myšlienok. Často si v ceste stojíme práve my sami. S pocitmi viny, ktoré si so sebou nosíme celé roky. So strachom a obavami, ktoré nám v noci nedajú spávať, ale vo väčšine prípadov sa nikdy nenaplnia. Čo tak sa tejto emocionálnej batožine postaviť a zbaviť sa jej? Jednoduché to síce nie je, ale dá sa to, len treba byť k sebe úprimní a veľkorysí – ak je to nutné, tak aj s pomocou odbornou, terapeutickou.