Active Beauty
Pizza trošku inak: Pinsa podľa tohto receptu je proste skvelá!
čas čítania: min

Cesto snov

Pizza trošku inak: Pinsa podľa tohto receptu je proste skvelá!

Niečo medzi pizzou a focacciou: Pinsa je hitom z Talianska. Na tento recept na pinsu budeme potrebovať dávku trpezlivosti: Aby bola táto pochúťka totiž ľahko stráviteľná a pekne nadýchaná, cesto je potrebné nechať odpočívať v chladničke až dva dni. Počkať sa v tomto prípade ale každopádne vypláca, odmenou nám bude vynikajúca pinsa, posypaná zeleninou a mozzarellou, ktorá je chrumkavou a vzdušnou alternatívou pizze.

Aký je rozdiel medzi pinsou a pizzou?

Pinsa je kysnutá špecialita pôvodom z Ríma a preto sa nazýva aj „pinsa romana“. V roku 2001 jej výrobu zahájila rímska pekáreň a odvtedy sa pinsa považuje za „newcomera“ na modernej foodscéne.

  • Klasická pizza sa zvyčajne vyrába len z pšeničnej múky. No na pinsu sa používa aj sójová, ryžová alebo cícerová múka. Vďaka tomu je cesto krásne chrumkavé.
  • Na rozdiel od pizze, avšak podobne ako je to pri kváskových dobrotách, cesto na pinsu kysne pomerne dlho. Cesto na pinsu zreje v chladničke až štyri dni, pizzovému cestu pokojne stačí odpočívať len asi hodinu.
  • Vďaka tomu, že cesto na pinsu odpočíva dlho, vytvorí sa v ňom veľa vzduchových bublín. Práve preto je cesto na pinsu stráviteľnejšie ako pizza. Okrem toho základné cesto na pinsu obsahuje približne 340 kalórií na 100 gramov, čo je približne o tretinu menej ako bežné cesto na pizzu.
  • A jej úžasný look? Pinsa, ako reinterpretácia klasickej focaccie, nevyzerá ako pizza, ale ako podlhovastý oválny chlieb.

Úžasne rustikálne: náš recept na pinsu

Ingrediencie na 4 pinsy

  • 3 g droždia
  • 350 g pšeničnej múky; Typ 00, na vypracovanie cesta
  • 45 g ryžovej múky
  • 25 g sójovej múky
  • 4 PL olivového oleja; plus na vymastenie misky
  • 2 lyžičky morskej soli
  • 2 baklažány
  • soľ
  • 2 žlté cukety
  • 250 g mozzarelly
  • 250 g paradajkovej omáčky
  • 4 lyžice bazalkového pesta

Tip: Cesto potrebuje odpočívať správne, ideálne je na tento účel využiť misu alebo nádobu s vekom. Vrch prípadne možno prikryť čistou utierkou.

Príprava pinsy

1. Pripravíme si cesto
V miske zmiešame droždie a 275 ml studenej vody. Pridáme múku a 1 PL olivového oleja, pridáme morskú soľ a hnietime po dobu 6-8 minút, kým z ingrediencií vypracujeme hladké cesto. V prípade potreby pridáme ešte trochu vody alebo múky.

2. Cesto vložíme do misky a necháme odpočívať
Cesto vložíme do veľkej misy alebo plastovej nádoby s vrchnákom, potrieme ho olivovým olejom, vytvarujeme z neho guľu, vložíme do misy a necháme prikryté odpočívať pri izbovej teplote 1 hodinu. Potom ho na približne 48 hodín vložíme odpočívať do chladničky. V deň, keď ideme z cesta piecť, ho na ľahko pomúčenej pracovnej ploche rozdelíme na štyri časti, vytvarujeme z neho guľky a tie necháme odpočívať v plytkej plastovej nádobe pri izbovej teplote asi 3 - 4 hodiny.

3. Pripravíme si oblohu na pinsu
Umyjeme a očistíme baklažány (ktoré sú mimochodom tiež ideálne na skvelú vegetariánsku nátierku) a pozdĺžne ich nakrájame. Osolíme a krátko ich necháme namočené vo vode. Potom baklažány osušíme, zmiešame s 2 PL olivového oleja a plátky pogrilujeme na panvici z oboch strán, asi po dobu 4 - 5 minút tak, aby baklažány nabrali chutný „gril-vzor“. Potom si umyjeme cukety, očistíme ich a nakrájame pozdĺžne na tenké plátky, ktoré ešte zľahka osolíme. Mozzarellu osušíme a nakrájame na plátky alebo natrháme na malé kúsky.

4. Predhrejeme rúru a pečieme pinsu
Rúru predhrejeme na 230 °C, na pečenie si pripravíme dva plechy. Na jemne pomúčenej pracovnej ploche vytvarujeme prstami cesto do oválnych placiek (približne 18 x 25 cm) a dve z nich položíme na každý plech vystlaný papierom na pečenie, pekne vedľa seba. Potrieme ich paradajkovou omáčkou, rozložíme na ne mozzarellu a obložíme ich plátkami baklažánu a cukety.

5. Pinsu vyberieme z rúry a podávame
Plechy vyberieme z rúry a vystelieme ich papierom na pečenie, na ktorý naložíme pinsu. Pečieme približne 12 minút. Zhruba po 6 minútach plechy vymeníme. Podávame teplé alebo studené, pokvapkané pestom.