Práva žien, gender pay gap a spol.
Najmä 8. marca sú v centre pozornosti práva žien a rodová rovnosť. Pri tejto príležitosti sme pre vás pripravili niekoľko zaujímavých údajov týkajúcich sa práv žien aj príbehov silných ženských osobností.
V 190 krajinách...
… majú ženy volebné právo. Je tomu tak vo všetkých krajinách, kde má právo voliť každý občan. Iba o niečo viac ako sto rokov dozadu, v roku 1918, bolo volebné právo priznané ženám vo veľkej časti strednej Európy. Československé ženy mohli voliť od roku 1920.
15. november…
… bol v roku 2023 deň, kedy ženy v EÚ pomyselne "prestali" dostávať výplatu za rovnakú prácu v porovnaní so svojimi mužskými kolegami – deň známy aj ako „Equal Pay Day“ Celkovo je rozdiel v odmeňovaní žien a mužov v Európskej únii na úrovni 12,7 %. Znamená to, že o toto percento zarábajú muži v priemere viac ako ženy.
V roku 1903 sa Poľka...
.. Marie Curie stala prvou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu za fyziku za objav rádioaktivity, spolu so svojím manželom Pierrom a fyzikom Henrim Becquerelom. O osem rokov neskôr bola táto fyzička, chemička a vynikajúca výskumníčka ocenená Nobelovou cenou za chémiu, tentoraz sa jej tejto pocty dostalo samostatne. Marie Curie nielenže vymyslela pojem rádioaktivita, ale položila aj základy modernej jadrovej fyziky. Doteraz je jedinou ženou spomedzi piatich ľudí, ktorým bola Nobelova cena udelená viackrát.
Švédsku patrí prvé miesto...
… v rámci Európskej únie, pokiaľ ide o podiel žien v parlamente: 46,4 % poslancov tvoria ženy. V celosvetovom meradle je na čele východoafrická krajina Rwanda s podielom žien v zákonodarnom zbore 61,3 %.
3 milióny dolárov získava...
… víťaz, ale aj víťazka US Open: od roku 1937 je finančná odmena pre mužov a ženy na tomto prestížnom tenisovom turnaji rovnaká. To je vo svete športu, kde stále existujú veľké rozdiely v odmeňovaní v mnohých disciplínach, výnimkou. Aktuálne skvelé trendy zaznamenáva ľahká atletika: víťazstvo na majstrovstvách sveta prináša mužom aj ženám 70 000 dolárov.