Active Beauty
Rodina, ktorú si vyberáme
Text: Nina Horcher, Elisabeth Sas
čas čítania: min
Priateľstvá nadovšetko

Rodina, ktorú si vyberáme

V priebehu života narazíme na mnoho priateľov, niektorí nás sprevádzajú po celý život. Prečo sú tí najstarší priatelia často aj tí najlepší – a kedy je lepšie s priateľstvom radšej skoncovať.

Hovorí sa, že priatelia sú rodina, ktorú si však môžete vyberať. Skutočné a úprimné priateľstvá obohacujú náš život. Sú nám oporou v dobrom aj v zlom. Preto sa niektoré novopečené mladé mamičky obávajú, že príchodom bábätka stratia svoje kamarátky. Vedecké štúdie preukazujú, že priateľstvá zohrávajú dôležitú rolu v našom zdraví a robia dobre aj nášmu srdcu: existencia dobrých priateľov dokonca znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb či depresií. A: priatelia tiež pomôžu pri odbúravaní stresu.

Jedno je jasné: čím dlhšie svojich priateľov poznáme, tým bližšie k sebe máme. No naši dlhoroční priatelia pre nás nie sú najdôležitejší len kvôli spoločným spomienkam a zážitkom. Prieskumy v jednotlivých kultúrach preukázali, že naše ponímanie priateľstva sa s pribúdajúcim vekom mení. Vôbec nemusíte byť smutní, ak niektoré priateľstvá časom vyprchajú. Naopak: čím sme starší, tým viac si vážime kvalitu v porovnaní s kvantitou z dôb, keď sme boli mladí.

Vývoj priateľstva

Dlho zohľadňované psychologické hľadisko, že priateľstvo má málo dočinenia so životom, ktorý máme ešte pred sebou, nebolo celkom správne. Stoja za tým skôr, na základe zistenia vedcov počas výskumu s divokými šimpanzmi, evolučné dôvody. Ich pozorovaním vedci odhalili určité vzorce týkajúce sa priateľstva, ktoré sa nápadne podobajú tým naším: napríklad staršie šimpanzy trávili podstatne viac času s tými jedincami, s ktorými si počas svojho života vybudovali vzťah. Dôvod: na jedincov, ktorí sa pohybovali často okolo, sa totiž mohli plne spoľahnúť.

Vedia pri nás stáť mnohí povrchní priatelia, ktorými sa obklopujeme len pri zábave aj vtedy, keď dôjde na lámanie chleba, či v našom prípade skôr – na dôležité životné rozhodnutia?

Po určitom čase je preto prínosné priateľstvá prehodnotiť. Dá sa dosiahnuť dokonalá rovnováha, keď máme na váhach „dávať“ a „brať“? Zistenie, že priatelia už nie sú na rovnakej vlnovej dĺžke, môže byť bolestivé, no zároveň aj veľmi oslobodzujúce. A kedy je lepšie priateľstvo rovno ukončiť? Keď spozorujete tieto náznaky.

5 dôvodov, prečo je lepšie s priateľstvom skoncovať

  1. Priateľstvo je jednostranné a zbytočne zaťažujúce

Ste to práve vy, kto sa vždy ozve prvý? Keď sa stretnete a dáte si spolu kávu, ste to vy, kto len načúva problémom druhej strany? Nuž, vášmu vzťahu potom zjavne chýba rovnováha.

  1. Keď vám druhá strana nedopraje

Stalo sa vám, že váš priateľ alebo priateľka na vás žiarlili? Či už na vašu kariéru, vzťah alebo iné priateľstvá? Potom je problémom nedostatok ocenenia.

  1. Dôvera sa vytratila

Viac už priateľovi alebo priateľke nedôverujete, bojíte sa zdôveriť sa s tajomstvom či niečím, čo vás ťaží? Keď sa zdráhate zdôveriť sa s osobnými vecami len preto, že si nie ste istí, ako s tým váš náprotivok naloží, udržiavať vzťah naozaj nemá zmysel.

  1. Máte len sporadický kontakt

Stretávate sa na báze pravidelnosti len z donútenia? Navyše si už veľmi nemáte čo povedať a nezáleží vám na tom, či sa uvidíte zas o mesiac alebo o rok? Priateľstvo takto ide pomaly ale iste do stratena, jeho status sa zmení na bežnú známosť.

  1. Vyznávate rozdielne hodnoty a máte iné predstavy o živote

Posunuli ste sa ďalej či sa zmenila časom tá druhá osoba? Tu musí nastúpiť výdatná dávka tolerancie a sila z oboch strán ju akceptovať. Ak tu táto vôľa viac nie je, je čas, aby sa vaše cesty rozišli.

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.