Active Beauty
Sebaláska: Psychologička odporúča týchto 5 krokov
Text: , Sylvia Wasshuber-Haas
čas čítania: min
Self-love

Sebaláska: Psychologička odporúča týchto 5 krokov

Láska k sebe samej, to je začiatok celoživotnej romance, povedal raz Oscar Wilde. Ak sa vám to zdá stále akési ťažké: Sebaláske sa dá naučiť. Psychologička prezrádza, čo je v tomto smere dôležité učiniť.

Žiadny vzťah v živote nie je taký dôležitý ako láska k sebe samej. Napriek tomu sa v živote často deje to, že naše vlastné potreby musíme odsunúť do úzadia. Ak sa však naučíme sebaláske, môžeme si sebavedomo vybudovať šťastný a spokojný život, hovorí vo svojej knihe Venuj si lásku, ktorú si zaslúžiš (v nemčine Gib dir die Liebe, die du verdienst) psychologička Katharina Tempel. Ďalšie tipy, ako na to, prezrádza psychologička ako detektívka šťastia na svojom blogu a YouTube kanále.

Naučiť sa sebaláske: Pomocou týchto piatich krokov sa to podarí!

1. Zmeniť celkové nastavenie

Naše nové životné motto pre viac sebalásky znie: Áno, smiem! Odteraz budeme robiť oveľa častejšie to, čo nás teší a prospieva nám. Samozrejme, je to pomerne radikálny krok, hlavne pre ženy. Ženské sebaporozumenie to prevracia naruby, pretože tu nejde (len) o akési vnútorné povolenie na ďalšiu čokoládovú sušienku, ale o pozitívny postoj k sebe samej a o odvrátenie sa od z polovice diaľkovo ovládaného životného behu neúnavnej a jedinej osoby, ktorá je večne zodpovedná za všetku vzťahovú prácu, zvanú aj „mental load“. Musím len rýchlo doriešiť účty, potom skontrolovať maily, v pohode, zaobídem sa aj bez prestávky, a potom musím ísť roztriediť veci na poličkách... Nie, vôbec nemusíme. Naopak, smieme (a mali by sme) sa o seba starať bez akýchkoľvek výčitiek svedomia, užívať si to a naučiť sa povedať nie – inými slovami, môžeme si dovoliť fungovať uvoľnenejšie, apeluje Katharina Tempel. Pretože ak ideme len tak, voľnobehom, život nám uniká pomedzi prsty.

2. Zamieriť pohľad dovnútra

Venovať pozornosť len sebe, to sa dá odnaučiť veľmi rýchlo. Koniec koncov, v nespochybňovaní vykonávania svojich denných rutín sme majsterky sveta – aj keď nám to teda neprináša nič dobré. Prvý krok k tomu, aby sme sa naučili sebaláske: Pravidelne sa zastavme a načúvajme si. Ak je to nutné, raz či dvakrát za deň si nastavte na mobile budík a venujte si päť minút zo dňa – vrátane deaktivácie všetkých elektronických rušičov. Malý digitálny detox nám zakaždým spraví dobre a pomôže nám znovu sa spojiť so sebou samým a tiež svojimi potrebami.

Cvičenie na sebalásku: Najlepší spôsob, ako na to, je krátka meditácia: zavrieť si oči, sústrediť sa na dýchanie a uvedomovať si prúdiace myšlienky a pocity. Ako dobrý nástroj sebareflexie poslúži aj starý dobrý denník – akési zberné miesto pre inšpiratívne myšlienky.

3. Uspokojovanie vlastných potrieb

Niekedy svoje nenaplnené potreby celkom šikovne ignorujeme. To sa potom prejavuje zlou náladou a podráždenosťou. A preto by sme sa mali nachvíľku zastaviť a položiť si nasledujúce otázky smerujúce k sebaláske: Čo práve teraz potrebujem? Vypočuť si obľúbenú pieseň z môjho playlistu, zájsť si na krátku prechádzku, nachvíľku si zdriemnuť na gauči? A potom to jednoducho urobiť hneď, ako je to len možné. Úžasne môže fungovať aj pekne ozdobená škatuľka sebalásky, kde máme uložených svojich favoritov – od mäkučkej deky až po vonný olej.

Cvičenie na sebalásku: menej špecifické potreby možno identifikovať aj pomocou trikov na odvedenie pozornosti: Jednoducho do bežného doplniť vety ako „Môj partner by mal... (napr. častejšie hovoriť, aká som pre neho atraktívna)“ alebo „Keby mi tak moja kolegyňa... (napr. neustále nevtrhávala do mojej kancelárie)“, atď.

4. Oceniť sa a uznať si svoju vlastnú hodnotu

Sebaláska, to znamená aj to, aby sme sa dokázali oceniť, a to nielen naše skvelé stránky, ale aby sme dokázali uznať a oceniť aj svoje slabosti. Uvedomenie si tohto môže znieť nasledovne: Všetko na mne je správne! Aj keď naša váha nie je práve tá propagovaná ideálna (čas pre sebaakceptáciu), ak aj nie sme dokonalé mamy alebo ak šéfka nebola úplne spokojná s naposledy odovzdanou správou: No a čo?! Pre notorické pesimistky môže byť pozitívne myslenie nekonečne ťažké, ale v našom vlastnom záujme, poďme si nasadiť ružové okuliare a už nikdy ich z očí nezložme. Na začiatok by sme si spontánne mohli napísať päť vecí, ktoré sa nám páčia na našom zovňajšku a na našej povahe. Samozrejme vrátane tých, ktoré sa iným na prvý pohľad až také skvelé byť nezdajú.

Tip na viac sebalásky: Sebaúcta a sebaakceptácia sú dobrým základom pre formovanie kvalitných priateľských alebo partnerských vzťahov. Nie sme závislé na láske a prijatí od iných, pretože si dožičíme dostatok sebalásky a starostlivosti samy o seba. Vzťahy s inými nás potom tak nezaťažujú a robia nám viac radosti, pretože nás nesklamú vlastné očakávania.

5. Prevziať zodpovednosť za vlastné šťastie

Čia úloha je urobiť ma šťastnou? Veľmi obšírna otázka, však? Aj keď si myslíme, že vytvoriť životnú pohodu by mal náš partner alebo naše deti, nie, je to naša vlastná misia. Namiesto toho, aby sme svoje šťastie kládli na plecia svojim, často bezradným najbližším, vyriešme si ho radšej samy a to podľa známeho pravidla: Love it, change it or leave it. Ak nie sme spokojné s nejakým elementom v našom živote, napríklad s priateľkou, ktorá nás neustále kritizuje, môžeme buď zmeniť svoje nastavenie, dynamiku alebo sa jej, v prípade potreby, úplne zbaviť. A ak nám už niektoré priateľstvá neprinášajú do života nič dobré, jednoducho ich ukončime.

Cvičenie na sebalásku: Aktívne pusťme z hlavy blokujúce vzorce a presvedčenia. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je urobiť malú zmenu vo svojej hlave. Sebaobviňovanie typu „Som lenivá“, možno dokonale preformulovať na „Mám myšlienky, že som lenivá“. To pomôže, ako sa vnútorne od seba dištancovať.

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.