Supermesiac, bobrí mesiac a ďalšie: čo znamenajú tieto špeciálne názvy jednotlivých fáz mesiaca?
Piatok, 15. novembra 2024, opäť nastane ten čas: Oblohu ozdobí Mesiac v splne. Pre niektorých to však nebude len taký obyčajný spln. Možno ste sa stretli s výrazmi Bobrí mesiac a supermesiac. Prezradíme vám, odkiaľ tieto pojmy pochádzajú a s čím sa spájajú.
Piatok, 15. novembra 2024, bude zase raz Mesiac v splne, nebude to len taký obyčajný spln. Tento nebeský úkaz bude pre niektorých z nás niečím skutočne nezvyčajným a spektakulárnym. Nastať by mal totiž spln, ktorý sa nazýva nielen tzv. Bobrím mesiacom, ale dokonca supermesiacom. Čo to však v skutočnosti znamená? O aký úkaz ide?
Jedno na začiatok: Názvy ako Bobrí mesiac alebo Supermesiac nie sú v astronómii oficiálnymi vedeckými termínmi. Napriek tomu sa niektoré tieto ľudové názvy pre jednotlivé splny ustálili.
Prečo má každý spln svoje vlastné meno?
Mesiac ako prirodzená družica Zeme svojimi rôznymi fázami vždy ovplyvňoval ľudský zmysel pre čas. Mnohé kultúry sa podľa jeho fáz orientovali pri výpočte času a v kalendári. Zvláštne postavenie mal pritom vždy spln Mesiaca: každý spln v priebehu roka dostal svoje vlastné meno, ktoré často spoločnosť prevzala ako názov mesiaca v roku. Napríklad názvy splnu mesiaca sa zachovali u Algonkinov, národa pochádzajúceho z východnej časti Severnej Ameriky. Tieto názvy splnu mesiaca sú ale známe aj v nemecky hovoriacich krajinách, hoci medzi nimi samozrejme existujú veľké regionálne rozdiely. Názvy splnov sa orientujú predovšetkým na sezónne udalosti v prírode, poľnohospodárstvo a lov.
- Január: Vlčí spln
- Február: Snehový mesiac
- Marec: Červí mesiac (keď sa zem opäť zmäkčí v dôsledku topiaceho sa snehu a červy vylezú zo zeme)
- Apríl: Spln prebudenia, Ružový mesiac
- Máj: Kvetinový mesiac
- Jún: Jahodový mesiac, Hromový alebo Búrkový mesiac
- Júl: Jelení mesiac (keď samcovi jeleňa, srncovi, narastá nové parožie)
- August: Jeseterov mesiac (v tomto mesiaci sa končí obdobie neresu jeseterových rýb)
- September: Kukuričný alebo Dožinkový mesiac
- Október: Lovecký spln
- November: Bobrí mesiac (pochádza z obdobia lovu bobrov v Algonkinsku)
- December: Studený mesiac, Zimný, Mrazivý alebo Dubový mesiac
Čo rozumieť pod pojmom supermesiac?
Supermesiac, na rozdiel od predošlých pomenovaní mesiacov, sa ako oficiálny pojem v astronómii nepoužíva. Toto slovo vymyslel astrológ Richard Nolle v roku 1979, ale nepoužil ho v zmysle, v akom sa používa dnes: Nolle pojmom supermesiac označil fázu tesne pred splnom, kedy je Mesiac pôsobením gravitácie zodpovedný za zemetrasenia a sopečné výbuchy. Takéto extrémne prírodné úkazy však nemožno pripísať Mesiacu. Keďže pojem supermesiac nie je oficiálny a už vôbec nie vedecký termín, rôznia sa aj názory na to, kedy sa spln mesiaca vôbec považuje za supermesiac. V tejto súvislosti sa často uvádza vzdialenosť Mesiaca od Zeme 360 000 kilometrov alebo menej. Takýto úkaz nastáva približne dva až štyrikrát do roka.
Ako často sa vyskytuje supermesiac?
Podľa kalendára bývalého astrofyzika NASA Freda Espenaka bude ďalší supermesiac v splne 15. novembra 2024 vo vzdialenosti 361 867 kilometrov od Zeme. Tento spln sa však, čo do vzdialenosti, nepriblíži k rekordérom. Mimoriadne blízko k Zemi bol spln Mesiaca 4. januára 1912: 356 375 kilometrov – bližšie ako všetky splny 1000 rokov dozadu aj 1000 rokov dopredu. Mesačný sused z našej slnečnej sústavy sa k nám tak blízko dostane opäť až 13. januára 2026: Vtedy sa ocitne vo vzdialenosti od Zeme 356 531 kilometrov.
Kedy je supermesiac najväčší?
Najlepší pohľad na supermesiac je na tmavých miestach bez svetelného znečistenia. Mimoriadne dobre sa dá pozorovať na bezoblačnej oblohe krátko pred východom alebo západom Mesiaca. Je to preto, že okrúhle objekty blízko horizontu sa ľudskému oku javia väčšie ako v skutočnosti sú. Jednoducho optický klam: Lom svetla v zemskej atmosfére by v skutočnosti spôsobil, že Mesiac by sa zdal sploštenejší (a tým aj menší). Náš mozog však Mesiac umiestňuje vo vzťahu k okolitému prostrediu dopredu a vďaka tomu vyzerá supermesiac v blízkosti horizontu pôsobivo veľký.
Ako pôsobí supermesiac?
Keďže pri výskyte supermesiaca je Mesiac k Zemi najbližšie, ovplyvňuje príliv a odliv, avšak len o niekoľko centimetrov - tento jav je známy ako jarný príliv (najvyšší príliv a najnižší odliv). Zemetrasení či sopečných erupcií sa tu podľa objaviteľa supermesiaca Richarda Nolleho obávať rozhodne netreba. Jedna zvláštnosť sa tu však deje: Supermesiac je výnimočne jasný. Povrch Mesiaca môže vyžarovať viac slnečného svetla ako pri vzdialenejších splnoch. Supermesiac sa javí byť približne o 15 % jasnejší ako priemerný spln. Ak si teda poriadne nezatemníte spálňu, môže nám tento nebeský úkaz privodiť akurát tak poruchy spánku.
Existuje aj pojem minimesiac?
Minimesiac je obdobou supermesiaca: Akonáhle je vzdialenosť zemskej družice od stredu Zeme väčšia ako 405 000 kilometrov, ide o minimesiac.
Ružový mesiac: svieti vtedy Mesiac naozaj naružovo?
Takzvaný ružový mesiac sa ružovým nenazýva preto, že by na nás touto farbou svietil z oblohy. Názov pochádza od severoamerického kmeňa Algonkinov, ktorý nazýval aprílový spln ružovým. Je to preto, že v tomto ročnom období zvyčajne kvitne ružový kvet s názvom flox šidlolistý.
Kedy si môžeme pozrieť „blue moon“?
Podobne ako pri ružovom mesiaci, ani pri modrom mesiaci nejde o špeciálne sfarbenie Mesiaca v splne. V angličtine sa slovné spojenie „once in a blue moon“ vzťahuje na veľmi zriedkavý úkaz. Názov ústi v tradícii dať každému splnu v roku svoje meno. Lunárny kalendár a medzinárodne uznávaný gregoriánsky kalendár, ktorý sa orientoval podľa Slnka, sa však presne nezhodujú. Preto každých niekoľko rokov nie je splnov len dvanásť, ale trinásť. A práve tento 13. spln v kalendárnom roku je známy ako blue moon. Za určitých okolností však môže Mesiac skutočne nadobudnúť modrastú farbu. Stáva sa to vtedy, keď sa do zemskej atmosféry dostanú častice prachu a popola určitej veľkosti - napríklad počas prachových búrok, lesných požiarov alebo sopečných erupcií. Tieto častice potom rozptýlia červenú časť mesačného svetla tak, že nakoniec viac vyniká tá modrá a povrch Mesiaca sa tak javí ako modrastý. Vo fyzike sa to nazýva Mieho rozptyl.
Čo je to black moon?
Black moon alebo čierny spln vlastne nie je spln, ale špecifický nov „nad rámec“: Vo väčšine kalendárnych mesiacov sa vyskytuje nov len trikrát, avšak raz za určité obdobie sa novy vyskytujú počas jedného kalendárneho mesiaca štyri a potom sa práve ten tretí nazýva čierny. Najbližší čierny mesiac nastane 30. decembra 2024.
Čo sa deje počas krvavého mesiaca?
Krvavý mesiac nastáva počas úplného zatmenia Mesiaca: Mesiac, Zem a Slnko sú v jednej línii a Mesiac prechádza zemským tieňom. To znamená, že na Mesiac nedosiahne žiadne svetlo zo Slnka - iba dlhovlnné, červené svetelné lúče, ktoré môžu preniknúť zemskou atmosférou. Preto sa Mesiac počas zatmenia Mesiaca javí ako červenkastý: takzvaný krvavý Mesiac, známy aj ako medený Mesiac. Intenzita farby závisí od počasia, vlhkosti a jemného prachu vo vzduchu. Mimochodom, najbližšie úplné zatmenie Mesiaca sa uskutoční 14. marca 2025.