Uvaríte a zbalíte: zdravý trend meal prep
Meal Prep: 6 tipov, ako to klapne
1. Plánovanie je alfou a omegou
Čo budem variť? Premýšľajte o receptoch vopred, zapisujte si ingrediencie a až potom choďte nakupovať. Ak chcete mať pripravený dobrý a zdravý základ potravín, uistite sa, že máte dobrý mix zeleniny, ovocia, zdrojov bielkovín (strukoviny, orechy, tofu) a sýtych sacharidov (cestoviny, ryža, zemiaky).
2. Potrebujete si to zabaliť
Obedové boxy, nádoby na uskladnenie a zaváraninové poháre sú nepostrádateľnými spoločníkmi pri meal prep kultúre. Nádoby by sa mali tesne uzatvárať, ľahko prenášať a mali by byť odolné voči úniku. Na teplé jedlá, ako sú polievky, sú tu navyše termo boxy; na dresingy a omáčky sú vhodné malé zaváracie poháre.
3. Myslite všestranne
Vhodné sú najmä univerzálne potraviny, ktoré sa dajú použiť na prípravu viacerých jedál. Najmä pri zelenine (napríklad brokolica, paprika) alebo chutných prílohách, ako je bulgur alebo kuskus, to môže ušetriť čas a miesto v chladničke.
4. Experimentujte s korením
Ak chcete do jedla vniesť rozmanitosť, oplatí sa použiť veľmi odlišné koreniny a bylinky. Niekoľko najdôležitejších základných korenín je: soľ, korenie, rasca, paprika, bazalka, oregano, tymián, rozmarín a škorica. Tí, ktorí varia pestrejšie jedlá, môžu pridať napríklad aj: koriander, kurkumu, fenikel, muškátový oriešok, kardamón, nové korenie, rascové a horčičné semienka.
5. Buďte o krok vpred
Využite tú istú potravinu na viacero spôsobov. Doplňte ingredienciu k dusenej brokolici a jedlo získa novú tvár. Vďaka tomu budete variť len raz, ale jesť rôzne jedlá.
6. Varte al dente
Myslite na to, že jedlo budete ešte prihrievať. Prvýkrát je lepšie nenechávať pokrmy na sporáku príliš dlho, aby sa pri opätovnom ohrievaní neprepiekli.