Active Beauty
Záhradka bez plastov: 5 trikov pre váš zelený raj
čas čítania: min
Zero-waste záhrada

Záhradka bez plastov: 5 trikov pre váš zelený raj

V mnohých oblastiach nášho života sa snažíme čo najviac znížiť našu ekologickú stopu. Či už ide o potraviny, o oblečenie, ktoré si obliekame, spôsob, akým žijeme či akým cestujeme. Ale ako to vyzerá, ak chceme aj udržateľne záhradkárčiť? Aj to je veru možné bez plastov – ak sa budeme držať týchto piatich ľahko realizovateľných rád a trikov.

S dávkou kreativity za zero-waste záhradkou

Ách, už len ten pohľad na zeleň je pre naše duše ako dovolenka! Tento pohľad však môže byť ešte upokojujúcejší, ak pri práci v záhradke alebo aj na balkóne dbáme na to, aby sme produkovali čo možno najmenej odpadu. Jedno príslovie hovorí, že matka je nutnosť vynálezov – a s ohľadom na naše podnebie je potrebné vyskúšať čo možno najviac spôsobov, ako zlepšiť našu ekobilanciu. Skúšali ste niekedy napríklad vypestovať rastlinku v kvetináči vyrobenom z vytvrdnutého papiera? Alebo čo tak malý experiment, z ktorého by vzišlo vlastnoručne vyrobené hnojivo? Záhradkárčenie bez plastov je možné – a vďaka kreatívnym nápadom je to ešte aj veľká zábava!

Päť tipov, ako pri záhradných prácach vyprodukovať menej odpadu

Na začiatku je vždy...

… v tomto prípade pôda pre rastliny. Bez nej niet žiadneho kvetinového ani bylinkového raja. Namiesto toho, aby sme základ nášho záhradkárskeho snaženia kupovali vo veľkých plastových vreciach, môžeme si ho celkom jednoducho vyrobiť aj svojpomocne. Potrebujeme na to jednoduchý drevený rám, ktorý zaboríme do čo možno najpriepustnejšieho podkladu a tiež tienisté miesto, ktoré je dobre chránené pred vetrom. A keď takéto miesto máme, môžeme začať so zberom organického odpadu za účelom výroby kvalitnej pôdy. Čo teda ale patrí do kompostu? Z čoho ho vyprodukovať? Tu je prehľad:
  • Odpad zo záhrady
  • Odpad z kosenia trávy
  • Kuchynský odpad, ktorý ale neprešiel varom
  • Kávová usadenina, čajové vrecúška a vaječné škrupinky
  • Drevené piliny
  • Kuchynské rolky, papierové vreckovky a papier bez potlače
Anorganické materiály alebo kuchynský odpad, ktorý netvorí zelenina, nemajú v komposte čo robiť.
Tip: Odpad vždy najprv rozkúskujte na menšie časti, aby sa mikroorganizmy a pôdne organizmy pri premene odpadu na kompost navzájom nepohltili.

Kvetináče z papiera

Väčšinu sadeníc možno nakúpiť priamo v plastových nádobkách. K takémuto zbytočnému odpadu však našťastie existujú alternatívy. Jednou z nich sú práve biologicky odbúrateľné kvetináče. Môžete si ich buď hotové kúpiť alebo si ich napríklad aj sami vyrobiť – v podobe kvetináčov zo starého papiera. Základ na ich výrobu možno nájsť pokojne v každej domácnosti: Kartóny od vajec, rolky toaletného papiera alebo noviny. Ďalšou praktickou vlastnosťou týchto kvetináčov je, že ich možno so sadenicami zasadiť priamo do pôdy, kde tieto kvetináčiky zhnijú a poslúžia tým pádom aj ako hnojivo.


DIY hnojivo

Ak použijeme ten správny zelený základ, v niekoľkých krokoch si z neho možno pripraviť skvelé rastlinné hnojivo. Vhodné sú najmä žihľava, kozonoha, púpava alebo bodliak. Hnojivo sa z nich pripravuje tak, že ich nasekané časti sa vo vedre zalejú vodou, avšak nie až po vrch vedra, niekoľko centimetrov vynecháme. Vedro sa nakoniec prekryje. Počas nasledujúceho týždňa raz denne zmes premiešame a dokonalé hnojivo na rastliny je hotové.
Dôležité: Hnojivá by sa nikdy nemali používať nezriedené. Platí všeobecné pravidlo, že liter hnojiva vždy treba zriediť s desiatimi litrami vody.


Revolúcia semien

Udržateľnejšie to už ani nejde: Namiesto toho, aby sa odrezky rastlín vyhadzovali do bioodpadu, je oveľa rozumnejšie, ak si semená namnožíte sami. Takmer všetky komerčne dostupné semená zeleniny sú takzvané hybridné semená, ktoré sa po jednej sezóne už rozmnožovať nedajú – v obchodoch ich spoznáte podľa označenia F1. Rastlinný priemysel takmer núti spotrebiteľov, aby sa každý rok zásobili do záhrad či na balkóny novou zeleňou. To veľmi príjemne neznie, však? Tomuto problému sa však dá predísť kúpou osiva alebo odrodovo odolných semien. Ekologické záhradné centrá, záhradnícke burzy alebo bezplatné knižnice osív sú tie najlepšie miesta, kde sa zabezpečiť kultúrnymi odrodami namiesto hybridov za účelom zazelenenia našich balkónov, záhrad či záhonov. A odpad? Žiadny tu nevzniká. Takže situácia „win-win“!

To správne vybavenie

Záhradkárčenie bez plastov sa dá správne realizovať len s tým správnym náradím. Na hrubé práce sa odporúča záhradné náradie z druhej ruky – to sa dá nájsť na internetových burzách alebo na blších trhoch. Ak predsa len potrebujete niečo nové, kovové náradie s drevenými rukoväťami je tou najudržateľnejšou možnosťou s najdlhšou životnosťou. Ochranu pred zašpinením a menšími zraneniami skvele poskytnú rukavice z organickej bavlny čí prírodného latexu. A nádoby? Tam je k plastu fair alternatívou sklo. A také hliníkové alebo pozinkované vedrá vydržia večnosť a sú spoľahlivým a odolným spoločníkom pre všetky súčasné, ale aj budúce záhradkárske projekty.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.