Active Beauty
Zaujímavý život samíc primátov
Text: ZOO Bratislava
čas čítania: min

Samičie zdravie

Zaujímavý život samíc primátov

Nazrite spolu s nami do života samíc šimpanza učenlivého, orangutana sumatrianskeho, gibona zlatolíceho a makaka magota, ktoré môžete vidieť aj v ZOO Bratislava.

Šimpanzy učenlivé vytvárajú početné komunity, ako vyzerá život samíc?

Samice šimpanzov komunitu opúšťajú, zatiaľ čo samce v nej zostávajú. V hľadaní nového domova samiciam pomáha veľká ružová zdurenina v oblasti genitálií, ktorá samcom signalizuje pripravenosť na rozmnožovanie. V čase ovulácie je zdurenina najväčšia, po jej zmenšení zvyčajne dochádza k niekoľko dní trvajúcej menštruácii. Samice šimpanzov sú promiskuitné. Aj keď majú záujem splodiť potomka najmä s alfa samcom, môžu sa počas cyklu páriť aj so všetkými samcami v komunite. Robia to však účelovo. Ak príde alfa samec o status, môže nový alfa samec v snahe o splodenie vlastného potomstva mláďatá zabiť. Promiskuitným párením samice zabezpečia, aby si čo najmenej samcov dovolilo riskovať zabitie potenciálne vlastného mláďaťa. Samice šimpanzov si tak našli spôsob, aby neprichádzali o mláďatá.

Orangutany sumatrianske sú polosamotári žijúci vysoko v korunách stromov. Aké špecifiká má život dospelých samíc tohto druhu?

Samice orangutanov sumatrianskych dospievajú až po 12. roku života. Ich menštruačný cyklus závisí od dostupnosti potravy, s ňou spojeným zvýšením energie a zmenou hladiny hormónov. Územia jednotlivých orangutanov sa prelínajú. Na stromoch bohatých na potravu sa tak môžu stretnúť viaceré jedince, ktoré sa budú kŕmiť vo vzájomnej blízkosti. Dominantným samcom slúžia na ohlásenie prítomnosti tzv. dlhé volania, ktoré konkurenti a samice počujú na veľkú vzdialenosť. Pokiaľ sú vtedy samice v plodnom období, môžu samca i aktívne vyhľadávať. Rapídny úbytok životného prostredia vyvoláva u samíc s mláďatami stres a prináša riziko, pretože neznáme a občas i nebezpečné jedince sa častejšie ocitajú vo vzájomnej blízkosti.

V porovnaní so šimpanzmi a orangutanmi dokážu gibony a makaky učiť svoje mláďatá rôzne užitočné zručnosti ľahšie, prečo?

Hlavným dôvodom je, že ich rodičia vychovávajú spoločne. Pokiaľ si práve samica či samec gibona zlatolíceho (na foto hore) nehľadajú partnera, sú spoločenské len v najbližšej rodine. Tú tvorí dospelý pár a 1 - 3 mláďatá rôzneho veku. Svoje teritórium si každý deň obhajujú spievaním spoločných párových piesní. Gibony sú aktívne počas dňa, kedy sa presúvajú v korunách stromov, vyhľadávajú a konzumujú potravu či dozerajú na mláďatá.

Makaky magoty (na foto dole) formujú tlupy o počte 24 až 60 jedincov, s pomerom pohlaví 1:1, kde „hlavné slovo“ majú samice. Makaky dospievajú približne v 4. roku života, kedy samice zažívajú svoj prvý menštruačný cyklus. Počas neho sa pária a väčšinou o niekoľko mesiacov porodia svoje prvé mláďa. Počas každej ďalšej páriacej sezóny, ktorá nastáva pravidelne raz do roka, sa samice môžu páriť aj so všetkými samcami v tlupe. Pôrody samíc v jednej tlupe bývajú často zosynchronizované a tak sa mnoho dospelých jedincov spoločne stará o výchovu viacerých mláďat. Pri výbere partnera samiciam imponujú najmä samce, u ktorých vidia najväčšiu snahu o starostlivosť a ochranu mláďat v tlupe. Približne po 15. roku života samiciam postupne slabne menštruačný cyklus a prechádzajú do klimaktéria. Pohlavný styk však nie je vylúčený ani v tomto období života.

Otváracie hodiny ZOO Bratislava sú od apríla až do septembra od 9:00 do 19:00 hod. Vstupenky, ktoré si viete kúpiť aj online a viac informácií nájdete na webstránke zoobratislava.sk.