Zdravé bývanie: 15 tipov, aby sme sa vo vlastnom domove cítili dobre
Zdravie dnes zohráva dôležitú úlohu v mnohých, respektíve vo všetkých oblastiach života – a aj v oblasti bývania. V hre je pritom mnoho aspektov, ktoré sa líšia v závislosti od priestoru a spôsobu využitia tohto priestoru. Ohľadom informácií na tému zdravé bývanie sme oslovili enviro-poradkyňu a odborníka na stavebnú biológiu a technické merania, aby sme na jednom mieste predstavili všetky dôležité informácie na tému zdravého bývania.
Kuchyňa ako priestor, kde sa bezpečne varí, stoluje a trávi spoločne čas
Vhodný riad
Mimoriadne vhodné je vlastniť taniere, šálky a iný riad z keramiky, skla a hliny. K tomu príbory z nehrdzavejúcej ocele bez obsahu niklu (vhodný aj pre alergikov). Na varenie je skvelou voľbou príborový set z keramiky – je to skutočne tepelne odolný a ľahko udržiavateľný prírodný produkt. Liatina, tá sa zasa označuje za najlepšiu voľbu materiálu pri výbere hrncov, panvíc a zapekacích mís. Produkty z liatiny sú síce ťažké vzhľadom na ich hmotnosť, ale dobre vedú teplo.
Efektívny filtračný systém
Kde sa akumuluje teplo a para, tam sa produkuje vodná para, ktorá obsahuje mastnotu, jemný prach a aerosóly. „Tieto častice sa môžu usadzovať na povrchoch a v najhoršom prípade sa na týchto povrchoch môžu vytvoriť aj plesne,“ vysvetľuje Manuela Lanzinger zo spoločnosti „Die Umweltberatung“ (poradenstvo v oblasti životného prostredia). Aby sme však tomuto predišli, kuchyňa by sa mala počas varenia dobre vetrať alebo by mal byť jednoducho zapnutý digestor – ten filtruje mastné výpary zo vzduchu. Filter je zvyčajne nutné meniť raz až dvakrát ročne a mal by sa meniť za nový až po približne ôsmych čisteniach v umývačke riadu (pri teplote do 70 stupňov).
Osviežujúca zelená
„Rastliny zlepšujú vlhkosť a filtrujú prach zo vzduchu,“ hovorí biologička Manuela Lanzinger. Do kuchyne sú vhodné najmä rastliny, ktoré sa dokážu dobre aklimatizovať na zmes vlhkosti a tepla. Patria k nim bylinky (napr. bazalka, mäta, petržlen), aloe vera a sukulenty. Aby tieto rastlinky zostali aj dlho krásne a optimalizovali vzduch, pri ich pestovaní by sme sa vždy mali riadiť odporúčaniami na pestovanie.
Hygienické pomôcky
Mäso a ryby by sa nikdy nemali krájať na dreve, pretože sa na ňom môžu hromadiť baktérie a choroboplodné zárodky. Namiesto toho je lepšie na krájanie používať dosky zo skla alebo z bioplastu, ktoré možno umývať aj v umývačke riadu. Na druhej strane, na krájanie chleba alebo ovocia je najlepšie drevo. „Všetok riad sa jednoducho musí dať ľahko umyť, pretože v kuchyni pracujeme s tukom a tiež potravinami všetkého druhu,“ hovorí Lanzinger.
Obývačka – miesto na zrelaxovanie a užívanie si pohody
Zdravé materiály
Nábytok z masívneho dreva reguluje klímu v interiéri tým, že absorbuje a uvoľňuje vlhkosť. Čo sa týka zdravých textílií vo všeobecnosti, Manuela Lanzinger odporúča dbať na to, „aby vankúše, koberce a prikrývky podľa možnosti neobsahovali rozpúšťadlá a ani iné chemické látky.
Správne farby svetla
Ako ideálne doplniť prirodzené svetlo tým umelým, aby bol náš obytný priestor krásne útulný? „Na dosiahnutie optimálneho osvetlenia by človek mal mať k dispozícii niekoľko zdrojov tepla, ktoré možno zapnúť a vypnúť podľa potreby,“ vysvetľuje enviro-poradkyňa. „Ak sa používa v byte teplé biele svetlo, malo by sa pohybovať v rozmedzí 2.700 až 3.000 K“. Do domácej kancelárie či pracovného kútika je zasa vhodné neutrálne biele svetlo – v rozmedzí 3.300 až 5.300 K.
Prírodné podlahy
Akonáhle sa o seba niektoré materiály trú alebo sú od seba oddeľované, dochádza k výbojom elektrostatických nábojov. „Zvýšenú elektrostatiku často spôsobujú plastové výrobky," hovorí stavebný biológ a merací technik Armin Rebernig. Aby sa predišlo týmto nepríjemným momentom, ktoré dokážu narušiť pohodu, odporúča sa používať prírodné výrobky, najmä ak hovoríme o kobercoch - vhodné sú napríklad bavlna, vlna, sisal alebo juta.
Menej elektrozariadení
O tom, nakoľko sú jednotlivé druhy elektrosmogu nebezpečné, sa vedú rozsiahle diskusie. Technik merania kvality životného prostredia zdôrazňuje: „Novšie televízne prijímače, t. j. ploché obrazovky, nemajú z hľadiska produkcie elektrosmogu takmer žiadny vplyv, pretože človek je od nich zvyčajne dostatočne vzdialený." Vo všeobecnosti sa odporúča vypínať elektrické spotrebiče ihneď po použití, pretože vytvárajú elektrosmog aj v pohotovostnom režime, a tým pádom spotrebúvajú drahú energiu.
Všetko pre pokojný a kvalitný spánok
Relaxačné farby
Tlmené odtiene v nuansách od modrozelenej cez šedú až po škoricové a zemité pastelové farby pôsobia na človeka upokojujúco a relaxačne. Čisté biele steny pôsobia sterilne, a preto by sa mali vždy kombinovať s iným odtieňom alebo farebnými dekoráciami. Dôležitá je samozrejme aj kvalita samotnej farby: „Farby musia spĺňať prísne minimálne požiadavky z hľadiska ekologickej a zdravotnej nezávadnosti,“ hovorí Lanzinger. Mimochodom, pretrieť starú vrstvu farby novou je ideálne každých päť rokov.
Redukovanie elektrosmogu
Veľké klbko rôznych káblov jednoducho zastrčíte pod posteľ? Podľa Armina Reberniga to veru nie je dobrý nápad: „Káble, spotrebiče a nočné lampy môžu byť niekedy v oblasti postele zdrojom elektrosmogu. Preto je vhodné, ak sa na noc zo zásuviek jednoducho vyberú. Emisie však môžu vytvárať aj elektrické rozvody v oblasti, kde je obvykle umiestnená posteľ, pretože elektrické káble do zásuviek a vypínačov sú často inštalované v stenách, v jej bezprostrednej blízkosti.“ Je vhodné, aby sa v obvode zmeral elektrický prúd, v prípade smartfónov sa zasa odporúča zapnúť si letový režim.
Dostatočné vetranie
Hneď, ako ráno vyhupneme z postele, odporúča sa miestnosť poriadne vyvetrať. „Postele a posteľná bielizeň by sa mala prať počas dňa. Matrace by sa teda ráno prikrývať nemali,“ radí enviro-poradkyňa a dopĺňa: „Každodenné vetranie posteľnej bielizne na slnku alebo v chlade je úžasne účinný, ničí totiž roztoče. Ak je to možné, posteľnú bielizeň, matrace, ale aj a koberce treba nechať pri mínusových teplotách poriadne premrznúť. Plyšovým hračkám takisto pomôže, ak občas prenocujú v mrazničke."
Regulovateľná posteľná bielizeň
Do spálne jednoznačne patria priedušné prírodné materiály, ako je bavlna, vlna alebo ľan. Pri kúpe posteľnej bielizne odporúča odborníčka na životné prostredie zamerať sa na nasledovné kritériá kvality: „Pečate kvality, ako napríklad GOTS alebo Responsible Wool Standard zaručujú, že produkty sú vyrobené ekologicky nezávadne, resp. sú produktom konceptu „fair trade“.“ Čo sa prikrývok týka, ideálne sú také, ktoré pohlcujú vlhkosť, napríklad prikrývky z prírodného vlasu alebo rastlinných vlákien.
Aby sme sa v kúpeľni cítili ako v „home spa“
Textílie v biokvalite
Uteráky, župany a prateľné podložky vyrobené z certifikovanej bavlny sú šetrné k pokožke a sú zároveň veľmi hygienické. "Mali by sa prať v ekologických pracích prostriedkoch - bez zmäkčovadiel vody," zdôrazňuje biologička Manuela Lanzinger. „Tie totiž nielen zaťažujú životné prostredie, ale aj znižujú saciu schopnosť, pretože na textíliách zanechávajú tenký film.“
Veľa čerstvého vzduchu
Aby sa v kúpeľni aj napriek existencii vlhkosti nevyskytovali plesne, je potrebné ju pravidelne vetrať. „Vetranie do kríža alebo krátkodobé, avšak výrazné prevetranie je naozaj efektívne. Ak je v domácnosti k dispozícii aj odsávací ventilátor, mal by sa zapínať vždy štvrť hodiny po sprchovaní. Plesniam sa dá predísť aj tak, že sprchový kút, ako aj obkladačky po sprchovaní vždy vytrieme do sucha,“ radí enviro-špecialistka. Ak sa pleseň predsa len v kúpeľni vyskytne, účinnými bojovníkmi, ako ju zlikvidovať, je alkohol a ocot.
Kozmetika blízka prírode
„V kúpeľni sa to točí okolo kozmetických výrobkov na telo, vlasy a pleť. A všetky tieto produkty prichádzajú do kontaktu s pokožkou. Najlepšou voľbou pre dobré zdravie a aj pre zdravé životné prostredie sú výrobky s prírodnými zložkami. K dôveryhodným značkám v tomto smere patria napríklad EU-Ecolabel alebo Natrue. V porovnaní s bežnou kozmetikou tieto výrobky neobsahujú syntetické farbivá, vonné a ani konzervačné látky. Ak niekto zájde ešte ďalej a nie je uzrozumený s kúpou plastov, dobrá cesta je zvoliť si kúpu tuhých výrobkov, napríklad staré dobré mydlo namiesto sprchového gélu,“ hovorí odborníčka na životné prostredie. Spoločnosť dm Slovensko stavia pri ponuke výrobkov aj na vyššie uvedené pečate - a samozrejme aj mnohé ďalšie!
Mag. MANUELA LANZINGER je biologička, podporuje rôzne vzdelávacie projekty a pracuje ako odborná poradkyňa pre zelené plochy a záhrady v spoločnosti „Die Umweltberatung“ vo Viedni. (https://www.umweltberatung.at/wohnen)
ING. DIPL.- ING. ARMIN REBERNIG, B. Sc má viac ako 15-ročné skúseností s meraním škodlivých vplyvov životného prostredia v obytných priestoroch, na pracoviskách a na stavbách. (bau-biologie.at)