Zero waste kvetináče: 3 DIY nápady
Mini-skleníky z plastových obalov
Staré plastové nádobky z hrozna, bobuľovitého ovocia alebo akéhokoľvek ovocia a tiež zeleniny, ktoré sú citlivé na stlačenie a iné narušenie, by rozhodne nemali putovať do koša. Radšej si ich odkladajte, dajú sa totiž znovu použiť ako kvetináče na pestovanie zeleniny alebo ako mini-skleníky.Ako na to:
- Obal dobre vypláchnite a nechajte vyschnúť.
- Nádobku vyložte novinovým papierom a nalňte substrátom pre výsev.
- Zasejte semená, je nutné zohľadniť podmienky rôznych druhov na úspešnosť vyklíčenia (niektoré semená klíčia v tme, iné vo svetle). Potrebné informácie vždy nájdete na príslušnom vrecúšku.
- Semená následne zavlažte, ideálne vodou z rozprašovača. Nádobku zaklopte vekom a mini-skleník na parapete okna je hotový.
Tip: Oplatí sa investovať do kvalitného substrátu, aby mladé semená vyhnali dostatočne pevné korene. Vlastnú zeminu si však viete jednoducho vyrobiť aj sami: stačí zmiešať tretinu kompostovej s tretinou záhradnej zeminy a k tomu pridať tretinu preosiateho piesku.
Ako zmajstrovať malé kvetináče z kartónu od vajec
Práve v období pred Veľkou nocou sa v domácnosti obvykle nahromadí veľa kartónov od vajec. Namiesto toho, aby ste ich vyhodili, z nich poľahky môžete vyrobiť nádobky na výsev zeleniny.Ako na to:
- Z kartónu na vajcia odstráňte veko a použite ho ako poistku na upevnenie – druhé dno.
- Každú priehlbinku v kartóne naplňte kompostom. Potom na kompost nasypte semená, plytšie či hlbšie – podľa požiadaviek jednotlivých druhov na klíčenie. Niektoré druhy totiž bezpodmienečne potrebujú na klíčenie svetlo, iné klíčia len v tme. Zeminu a takisto semená potom dobre zavlažte rozprašovačom.
- Ak do kartónu nasadíte viac druhov zeleniny, označte si ich malými štítkami, ktoré zapichnete do zeminy.
- Nakoniec kartón od vajec prikryte potravinovou fóliou. Dbajte na to, aby pod fóliou mohol cirkulovať vzduch, inak by rastlinky mohli trpieť plesňami. Urobte pokojne do fólie maličké dierky.
Tip: Krehké priesady možno po posledných nočných mrazoch nasadiť do záhonov v záhradke priamo v kartóne. Aby však korene priesad mohli vyháňať svojou cestou, jednoducho špajdľou urobte na spodku priehlbín v kartóne od vajec niekoľko dier. Kartóny sa časom v zemi samé rozložia, takže nevzniká odpad
Kvetináč z novín a roliek z toaletného papiera
Zero-waste kvetináče sa dajú celkom jednoducho vyrobiť aj zo starého novinového papiera a z toaletných roliek.Ako na to:
- Rolku z toaletného papiera rozrežte napoly, aby vám vznikli dva malé valčeky.
- Vrstvu novinového papiera zrolujte tak, aby sa zmestil do kartónových roliek. Časť, ktorá z rolky prečnieva, zložte tak, aby ste pod stojacou rolkou vytvorili dno.
- Aby boli kvetináčiky z toaletných roliek stabilnejšie, môžete ich naukladať jednu vedľa druhej do väčšej krabice.
- Eko kvetináčiky naplňte substrátom a zasejte tam semená – druhy, ktoré potrebujú na vyklíčenie svetlo, nasypte na zeminu, naopak tie, ktoré si vyžadujú na klíčenie tmu, do zeminy zatlačte.
- Na výsevné kartóny natiahnite fóliu a v prípade potreby do nej urobte niekoľko otvorov, aby ste rastlinkám zabezpečili správnu cirkuláciu vzduchu.
- Aby novinový papier nechytila pleseň, priesady nezalievajte, udržiavajte ich len vlhké – napríklad pomocou rozprašovača.
Tip: Niektoré priesady (napríklad paradajky) potrebujú veľa svetla. Za vlastnoručne zmajstrované kvetináče umiestnite reflexnú hliníkovú fóliu – priesady tak nebudú rásť smerom k slnku, ale pekne dorovna.