Zero waste leto: 5 nápadov na udržateľné výlety
1. Vzdajte sa jednorazových produktov
Či už ide o slamky, príbory alebo papierové poháriky: v EÚ je výroba jednorazových plastových produktov zakázaná. Silikónové či nerezové slamky, ako aj príbory, poháre a taniere, všetko pekne zabalené v kuchynskej utierke, by mali byť povinnou výbavou každého piknikového koša. Ak sa jedná o celodenný výlet, môže to byť trošku náročnejšie: tu si treba pribaliť jednohubky a olovrant, čiže niečo, čo sa dá jesť rukami. Namiesto alobalu sa dajú sendviče zabaliť do desiatových boxov či voskových vrecúšok. Udržateľnou alternatívou jednorazových fliaš sú fľaše z nehrdzavejúcej ocele. Veľký bonus: ak chcete byť pre vaše deti dobrým vzorom, s témami „zero waste“ a udržateľnosti ich oboznamujte už od ranného veku.2. Vyprodukovaný odpad vezmite so sebou
Prvé prikázanie všetkých piknikových fanúšikov znie: zanechať po sebe miesto tak, ako vyzeralo, keď sme ho našli. A bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte ísť teóriou nulového odpadu, vždy sa to jednoducho nepodarí. Vzniknutý odpad by ste však mali vždy vziať so sebou domov a tam ho patrične zlikvidovať. Verejné odpadkové koše sa totiž používajú na zvyškový zmiešaný odpad, ktorý sa ďalej netriedi, ale odváža do spaľovne.
Avšak ani organický odpad by sa nemal len tak hádzať poza najbližší kríček. Napríklad také banánové šupky sa údajne v našich klimatických podmienkach rozkladajú až tri roky. Papierové vreckovky sa dokonca povaľujú v prírode až päť rokov. Najmä v horách, kde je teplota nižšia, hnije organický odpad značne pomalšie. Tí, ktorí sa správajú naozaj príkladne, si so sebou domov neberú len svoj odpad, ale aj odpad ostatných. Takýto novodobý trend má názov „plogging“, spája pohyb na čerstvom vzduchu so snahou o pomoc našej planéte.