Active Beauty
Zo starého zas nové: Prečo je upcyklovanie v kurze
Text: Elisabeth Sas
čas čítania: min
A forever thing

Zo starého zas nové: Prečo je upcyklovanie v kurze

V minulosti bolo celkom normálne pokazené veci opravovať. Dnes žijeme v spoločnosti, kde je bežné pokazenú vec jednoducho vyhodiť. Čiastočne aj preto, že náklady na opravu sú príliš vysoké. Upcyklácia však taká drahá byť vôbec nemusí.
Starý dobrý zvyk dať si veci opraviť časom jednoducho vyšiel z módy: Napríklad v prípade smartfónov sa mnohokrát opravy ani neponúkajú. Často sa stáva, že náhradné diely sa už ani nedajú dostať. Niektoré zariadenia sa dokonca ani opraviť nedajú, pretože neboli vo výrobe zmontované, ale prosto zlepené.

No pomaly, ale isto sa trend uberá opačným smerom: Do popredia sa čoraz viac dostáva téma udržateľnosti. Stále viac a viac ľudí si totiž uvedomuje, že oprava a upcyklácia namiesto vyhodenia šetrí nielen peniaze, ale aj životné prostredie. V „repair cafés“ či po slovensky, opravárenských kaviarňach sa napríklad môžete priučiť, ako zo starého vyčarovať nové.


Prečo sú upcyklácia a oprava také dôležité?

Pretože sme už pochopili, že množstvo (plastového) odpadu je jednoducho nutné redukovať. Záchrana elektrospotrebičov pred skládkou má naozaj veľký význam: Ak sa im totiž vdýchne nový život, nezväčší sa na skládke kopa elektronického odpadu. A nebude sa vyrábať toľko nových spotrebičov, čím sa redukujú emisie CO₂. Výroba novej elektroniky dodatočne zaťažuje životné prostredie aj nevyhnutnou potrebou ťažby nerastných surovín.

Ak by sa životnosť práčok, notebookov, vysávačov a smartfónov v celej EÚ predĺžila o rok, podľa štúdie Európskej environmentálnej agentúry by sa mohli ušetriť 4 milióny ton CO₂. Podľa Európskej zelenej dohody zverejnenej v decembri 2019 by mali opravy a znovupoužitie tovarov významne prispieť k tomu, aby bola Európa do roku 2050 klimaticky neutrálna. Aj preto je veľmi dôležité, aby sme viedli k myšlienke udržateľnosti aj deti.

V budúcnosti by malo existovať aj právo na opravu. To znamená, že výrobky budú musieť byť konštruované tak, aby sa v prípade pokazenia dali opraviť. Ako však uplatniť „právo na opravu“ v reálnom živote? Predstavíme si nápady na návody, ako v sebe prebudiť domácu kutilku, od inšpirácií z dielne repair cafés až po rôzne online platformy.


Čo rozumieme pod pojmom upcyklácia?

Pod pojmom upcyklácia chápeme špeciálnu formu recyklácie. Rozhodujúce pri tom je, že použité materiály sa nielen opätovne použijú, ale upcykláciou aj patrične zhodnotia. Upcyklácia sa tak môže týkať rôznych tovarov, od profesionálnych súčiastok, cez umelecké diela až po vlastnoručné majstrovanie v rámci detských dielničiek. Kreativite sa tu nekladú žiadne medze. Niet divu, že tento koncept sa teší veľkej obľube a že v online priestore stačí len pár klikov a dopracujete sa k nespočetnému množstvu upcyklačných nápadov a návodov.

Upcyklácia a opravy – Čo môžem urobiť ja?

Niekedy sa stane, že nás kopec možností len odradí a my vôbec nevieme, ako a kde začať. To je však škoda, pretože niekedy na to, aby sme ovplyvnili životné prostredie, stačí aj málo. Tieto tipy sa dajú ľahko implementovať aj do každodenného života a dokonca môžu byť aj značne zábavné.


1. Možnosti opravy zvažujte už pri kúpe

Pri kúpe elektronického prístroja sa už pri zvažovaní o jeho obstaraní uistite, že sa raz bude dať opraviť. Podľa iFixit tak napríklad lítium-iónová batéria bežného smartfónu vydrží pri intenzívnom využívaní telefónu približne dva roky. Telefóny s ľahko vymeniteľnými batériami majú minimálne dvakrát tak dlhšiu životnosť. Pri kúpe nových zariadení je tiež zmysluplné siahať po tých jednoduchších. Životnosť mávajú obvykle dlhšiu, pretože majú menej dodatočných funkcií a tak aj menej možných zdrojov chýb. Zabrániť predčasnej likvidácii sa môže dopomôcť aj poistením elektrospotrebičov: V prípade škôd poisťovne často hradia aspoň časť nákladov na opravu, oprava v plnej výške môže byť totiž pomerne finančne náročná.


2. Kupujte menej nových výrobkov

Aby človek žil udržateľne, je prehodnotenie spotrebiteľského správania prinajmenšom rovnako dôležité ako vôľa opraviť pokazené veci alebo sa poobzerať po nápadoch na ich upcykláciu. To znamená: existujúce prístroje a zariadenia používajte čo možno najdlhšie a patrične ich udržiavajte. Nové výrobky si naozaj kupujte len v prípade, ak je to absolútne nevyhnutné. Alebo si ich zaobstarajte z druhej ruky, touto cestou navyše ušetríte aj peniaze. Domáce spotrebiče, ako napríklad pračky alebo sušičky, je teraz možné prenajať si aj dlhodobo. Všeobecne treba mať na pamäti (a pripomínať to aj svojim blízkym), že nadmerný konzum, často výrazne propagovaný reklamou – nie je v poriadku. Nemal by sa rozhodne stať akousi normou. Ľudia, ktorí dbajú na čo najdlhšie používanie výrobkov, by svojim konaním mohli inšpirovať aj svoje okolie.


3. Využívanie služieb opravárenských kaviarní

Desať rokov po založení prvej kaviarne v Holandsku poskytuje táto nezisková organizácia s celoeurópskym dosahom profesionálnu podporu takmer 2000 skupinám v 35 krajinách.


Čo môžem v takej opravárenskej kaviarni očakávať?

Ľudia sem môžu priniesť pokazené alebo poškodené veci, napríklad oblečenie, nábytok, elektrické spotrebiče, hračky a pod. a spolu s dobrovoľníkmi, ako aj s ostatnými návštevníkmi ich aj opraviť. Všetko, čo je na opravu potrebné, sa dá nájsť priamo v kaviarni. Ak sa chcete možno len inšpirovať, pokojne si v pohodlí kaviarne môžete prelistovať knihy na tému oprava a upcyklácia. A na to, aby ste svoje opotrebované či pokazené veci mohli spolu s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi začať znovu používať, nemusíte byť žiadny odborník v tom ktorom fachu.


4. Upcyklácia funguje aj online

Ak nemáte žiadnu opravárenskú kaviareň v blízkosti svojho bydliska, môže pomôcť internet. Najväčšia online komunita, ktorá sa venuje opravám poškodených tovarov, sa volá iFixit. Spája ľudí na celom svete a zdieľa s nimi databázy postupov, ako si vlastnoručne opraviť škody či poruchy. Platforma toho času ponúka viac ako 60 000 bezplatných návodov (krok po kroku) na opravu viac ako 21 000 prístrojov a zariadení, pričom sa táto platforma teší približne 10 miliónom užívateliek a užívateľov po celom svete. Kúpa nového tovaru teda nemusí byť vždy zákonite tým najlacnejším riešením. Okrem praktickej stránky veci má oprava či recyklácia aj svoje čaro, čo tak napríklad vdýchnuť nový život veciam po starých rodičoch? Staré veci tak dostanú punc individuality a viažu sa k nim aj spomienky a emócie.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.